הזכות לשתף

The7eye, אורן פרסיקו, 08.05.17

מימין: אבי לן, מארק צוקרברג (צילומי מסך)

מימין: אבי לן, מארק צוקרברג (צילומי מסך)

התביעה שהגישו בני הזוג לן נגד פייסבוק בגין מחיקת הדף "סטטוסים מצייצים" מתקרבת להכרעה • השופט התבקש להכריע בשאלה האם רשת חברתית היא מוצר חיוני ופייסבוק אינה רק חברה פרטית

העיתונאי אבי לן ורעייתו הפרסומאית עדי בנטוב-לן, מקימי העמוד "סטטוסים מצייצים", פנו החודש לפני שנתיים לבית-המשפט המחוזי בתל-אביב בדרישה לחייב את חברת פייסבוק העולמית, ואת נציגתה בישראל, להשיב את העמוד לפעילות ולפצותם ברבע מיליון שקל בגין מחיקתו. "סטטוסים מצייצים", שהיה אחד העמודים הפופולריים בישראל באותם הימים, נמחק זמן קצר לאחר פרסום ידיעה מאת רועי גולדנברג ב"גלובס" ולפיה הופיעו בו סטטוסים תמורת תשלום, לכאורה בניגוד לתנאי השימוש של הרשת החברתית.

בין היתר יתבקש השופט רחמים כהן להחליט האם יש להטיל על חברת פייסבוק חובות משפטיות מוגברות בשל היותה גוף "דו-מהותי", כפי שטוענים התובעים. ואולם, כבר כעת ניתן ללמוד מהעדויות שנשמעו ומהגרסאות של שני הצדדים על האופן שבו פעלו מקימי העמוד הפופולרי, כמו גם על ההבדלים באופן שבו מתייחסים בפייסבוק לגופים שונים שמפעילים עמודים ומפרסמים בהם תכנים ממומנים.

בתביעה של בני הזוג לן, שהוגשה בני הזוג אמנם הודו כי "לשם קיום פעילות העמוד מעת לעת קידמו […] מספר קטן של סטטוסים בעבור תשלום", אך טענו כי היקף הכנסותיהם מהסדר זה עמד על "כמה עשרות אלפי דולרים בלבד, סכום זעום לכל הדעות לכ-5 שנות פעילות".

חשוב מכך, לטענתם, "קידום סטטוסים בפייסבוק בעבור תשלום הינה פעילות שכיחה ביותר, אשר נעשית על-ידי גופים רבים

מעבר לטענת האכיפה הברוטלית והבררנית של תנאי השימוש על-ידי פייסבוק, לן ורעייתו טענו כי מרגע שהעמוד שלהם הופקע מידם לא ניתן היה ליצור קשר עם חברת פייסבוק כדי לברר מדוע וכיצד ניתן להפוך את ההחלטה. יתר על כן, גם הפרופילים האישיים שלהם נחסמו (אם כי בהמשך שוחררו). לטענתם,סגירת הפרופילים האישיים שלהם היתה "מעשה בריוני […] שהינו אנטי-דמוקרטי, פוגע בזכויות האדם של התובעים, ומהווה ניסיון נואל לסתימת פיותיהם של התובעים, בדומה למשטרים טוטליטריים".

מלבד פיצוי בגין "הפרת החוזה" והנזק שנגרם להם בשל מחיקת העמוד דרשו בני הזוג לן פיצויים בגין שלל סיבות נוספות, ובהן פגיעה בפרטיות ולשון הרע.

בפייסבוק טענו להגנתם, באמצעות עורכי-הדין יעקב שרביט, שי כגן, יפעת פגיס-גלמן ופיני דואק ממשרד הרצוג פוקס נאמן ושות', כי התביעה של בני הזוג לן היא בבחינת "זעקת הקוזאק הנגזל". השניים, כך נטען, הודו בעבירה על תנאי השימוש באתר, הן בתגובות וראיונות שהעניקו בסמוך להסרת העמוד ואפילו בכתב התביעה. לטענת פייסבוק, לא היתה מוטלת על החברה "החובה ליתן הודעה מראש בטרם הסרת הדף או להבהיר מדוע הוסר", וזאת "נוכח ההפרה היסודית של תנאי השימוש".

ואמנם, לתצהירו של לן צורפו צילומים של פוסטים דומים לפוסט שפורסם ב"סטטוסים מצייצים" על סכיני הגילוח של ג'ילט, שפורסמו בעמודי הפייסבוק של כלי תקשורת גדולים כגון ynet, "ישראל היום", ערוץ הספורט ו-nrg. עמודים אלה לא נמחקו על-ידי פייסבוק.

אשר לעצם הסרת העמוד, מילנר הבהיר כי בעקבות פנייה שהגיעה לצוות פייסבוק באירלנד, העמוד "סטוטסים מצייצים" נבחן והוחלט כי הוא אכן מפר את התנאים ועל כן דינו מחיקה

במידה דומה, לטענת בני הזוג לן, "סגירת כניסה לפייסבוק כמוה כניתוק האדם ממעגלי החברה השונים שלו".

בחברת פייסבוק, כמובן, דוחים זאת מכל וכל. בני הזוג לן, כך נטען בסיכומי החברה, "לא סיפקו כל ראיה, זולת הספקולציות שלהם עצמם, כדי להראות שפייסבוק היא גוף מעין ממשלתי, דו-מהותי, המספק שירות חיוני לציבור […] תחת זאת, התובעים הסתפקו בטענה כי פייסבוק מהווה גוף דו-מהותי לאור גודלו והצלחתו של שירות פייסבוק. אולם, גודל ומידת הצלחה אינם תנאים מספיקים כדי להפוך חברה שמניותיה נסחרות בבורסה לגוף דו-מהותי.

עוד נטען בהקשר זה כי "פלטפורמה לשיתוף תכנים באינטרנט, לעומת זאת, אינה מהווה את הגרעין הקשה של אינטרסים המצדיק החלת נורמות ציבוריות על גוף פרטי".

בקרוב אמורים בני-הזוג לן להשיב לסיכומי פייסבוק. לאחר מכן יידרש בית-המשפט להכריע האם התאגיד הבינלאומי פעל כראוי במקרה של "סטטוסים מצייצים", או שעליו לפצות את מקימי העמוד.

לכתבה

 

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: