בנט יוצא נגד חשיפת ילדים לפורנו בסמארטפונים: "אתגר אסטרטגי לעתידנו"

Haaretz, ירדן סקופ, 20.12.16

Photo published for בנט יוצא נגד חשיפת ילדים לפורנו בסמארטפונים: "אתגר אסטרטגי לעתידנו"

בנט בתיכון במודיעין, ב- 2015 צילום   גיל כהן לאחר ביקור בבית ספר יסודי סיפר שר החינוך כי "כמעט כל ילדי כיתה ה' הודו שנחשפו לתכני פורנו. זה יכול לייצר טראומה. אנחנו צריכים לתת על זה את הדעת"

בשיחה עם ״הארץ״ הסביר בנט כי נושא השימוש בסלולרי והשפעתו על עולמם של הילדים צף ועולה ברבים מביקוריו ושיחותיו עם ילדים. לדבריו, ״דווקא בביקורי פתע אני יכול ללמוד הרבה יותר. אחד מהדברים שחוזרים וצפים זה נושא הסלולרי. יש פה אירוע במימדים בלתי נתפסים עם השלכות שאני לא מצליח להתחיל לאמוד אותם. עד לפני כמה שנים חיי הילדים היו משהו אחד ועכשיו הם משהו אחר לגמרי, באופן עמוק״.

"הבעיות החמורות שאני מזהה, ואני ממש רואה בזה אירוע בעייתי, זה הנושא של תכני פורנו", המשיך בנט. "אפילו שלי היה קשה לשאול, ושאלתי בעדינות על תכנים למבוגרים, הילדים הבינו בדיוק למה אני מתכוון וכמעט כולם בכיתה ה׳ הודו שנחשפו לתכני פורנו. בדורנו זה לא היה נגיש כל כך. זה דבר נורא וזה יכול לייצר טראומה וזעזוע ודימוי מעוות של מה זה קשר מיני בין אנשים וזה מעצב תודעה. זה עולם אחד מאוד בעייתי ואנחנו צריכים לתת על זה את הדעת״.

שר החינוך הוסיף כי ״הבעיה השנייה זה עולם השיימינג. תמיד היה אפשר לבייש, וגם בדור שלנו היה אפשר להחרים. אבל העצימות והקלות והיקף השיימינג ברשת לאין ערוך יותר עוצמתיים מבעולם האמיתי. יש משהו בוירטואלי שמקצין התנהגות אנשים. הביטויים — אתה שמן, אתה מכוער. הקלות בלהוציא מישהו מקבוצה. וההיקף שאם כבר קורה משהו זה יכול להגיע להיקפים של רבבות ילדים ולא רק הילדים שבמקרה בסביבה״. עוד הוסיף כי "פעם היו צוחקים על ילד בכיתה. זה נורא, אבל בסוף היום הוא היה חוזר לבית המוגן ולחברים התומכים. היום זה כל הזמן בכל שעה ובכל מקום. אי אפשר להימלט. הלכת לישון בלילה? זה עדיין פועל".

מחקר שערכו באחרונה ד״ר מיכל דולב כהן, חוקרת בתחום הפסיכולוגיה של האינטרנט וד״ר צמרת ריקון ממכללת אורנים לחינוך, בחן את הרגלי הסקסטינג (תכתובות מיניות) של מתבגרים בישראל בקרב 547 מתבגרים, תלמידי כיתות ז'-י"ב ברחבי הארץ, מתוכם 16% לומדים במסגרות חינוך דתיות. מהמחקר עולה כי רבע מהנבדקים דיווחו על משלוח סקסטינג, כהודעות מיניות או הודעות המכילות תמונות ערום מלא או מרומז לאחרים. שליש מהנבדקים דיווחו כי התבקשו מאחרים לשלוח תמונות עירום שלהם. כמחצית מהפניות נעשו על ידי זרים.

יחד עם זאת, בכל הנוגע לדיווח, למעלה ממחצית מהם לא דיווחו על הפניה הזו, 44.4% דיווחו לחברים ורק 5.8% דיווחו ליועץ בית הספר, מורה או הורה. החוקרות מסבירות כי ״זהו ממצא בעייתי מאוד שמציב את המתבגרים מאוד בודדים בהתמודדותם״. נמצא כי סקסטינג שכיח יותר בקרב בנים, תלמידי תיכון ותלמידים בבתי ספר ממלכתיים, בהשוואה לבנות, תלמידים בחטיבת הביניים ותלמידים בבתי ספר ממלכתיים־דתיים. עוד עולה מהמחקר שככל שהצעיר חש פחות פיקוח הורי, כך רב יותר הסיכוי שיתנסה בסקסטינג.

החוקרות מסבירות כי ״על ההורים ואנשי החינוך להכיר את התופעה, להתייחס אליה, להדריך את הילדים ולעודד אותם להזהר מהשלכות אפשריות שלה״.

 לכתבה

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: