השרים אישרו: הצטרפות למאגר הביומטרי תהיה חובה

Haaretz, יהונתן ליס, אילן ליאור, 18.12.16

המחלוקת על המאגר: נחיצות המאגר – משרד הפנים: רק המאגר ימנע זיוף זהויות ושימוש ביותר מזהות אחת; המתנגדים למאגר: אין צורך במאגר, ניתן להסתפק בתעודות חכמות למניעת התחזות. הנתונים הביומטריים – משרד הפנים: תמונות פנים וטביעות אצבע דרושות לצמצום הסיכון לגניבת זהות; המתנגדים למאגר: טביעות האצבע מיותרות ומגבירות את הסיכון במקרה של דליפת מידע. אבטחת המידע – משרד הפנים: הסיכון לפריצת המאגר או לדליפת מידע ממנו אפסי; המתנגדים למאגר: גם המאגרים השמורים ביותר נפרצים ודולף מהם מידע. הסכנות – משרד הפנים: מזעריות, מידע דומה מצוי במאגרים אחרים ותמונות פנים נפוצות ממילא; המתנגדים למאגר: דליפת מידע רגיש של כל האוכלוסייה וניצול לרעה של המאגר בידי הרשויות

בהחלטת ועדת השרים נכתב כי "ננקטו כל האמצעים הדרושים לשם הגנה מרבית על פרטיות האזרחים ואבטחת המידע במאגר". המתנגדים: מה תעשה הממשלה כשהמאגר ייפרץ?

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את החלטת שר הפנים, אריה דרעי, להפוך את ההצטרפות למאגר הביומטרי לחובה לכל אזרחי המדינה ותושביה. לפי ההחלטה, המאגר יכלול תמונת פנים באיכות גבוהה וטביעות של שתי האצבעות המורות של המצטרפים אליו.

מהוועדה נמסר כי "החלטת השר התקבלה לאחר בחינה מעמיקה, במסגרתה הוגשו דיווחי הרשות לניהול המאגר הביומטרי ורשות האוכלוסין, המלצות הוועדה המייעצת, הממונה על היישומים הביומטריים במשרד ראש הממשלה וגורמי מקצוע נוספים המעורבים בפרויקט. ממצאי הבחינה העלו כי לאורך תקופת המבחן ננקטו כל האמצעים הדרושים לשם הגנה מרבית על פרטיות האזרחים ואבטחת המידע במאגר, וזאת תוך קבלת אישור כל הגורמים הנדרשים והמוסמכים שנקבעו לעניין זה בחוק".

עוד הוזכר בהחלטת הוועדה כי בהתאם להחלטת שר הפנים, לכל אדם תינתן האפשרות להחליט אם ברצונו לשמור את טביעות האצבע במאגר, או על גבי תעודת הזהות והדרכון החכם בלבד. אם יבחר שלא לכלול אותן במאגר, תוקף התעודות יהיה חמש שנים ולא עשר.

בתנועה לזכויות דיגיטליות, המובילה את המאבק נגד המאגר הביומטרי, מחו על החלטת ועדת השרים לחקיקה. "החוק הביומטרי צריך היה להיגנז עם היוודע תוצאות הניסוי", אמר צבי דביר, מראשי התנועה. "אין בעיה של הרכשות כפולות. אין בעיה של גניבת זהויות. מנסים לחוקק כאן במהירות הבזק, מבלי לקיים את הדיון הראוי במשמעויות הכבדות של החוק הזה – לפרטיות, לביטחון ולדמוקרטיה. מה יעשו בממשלה כשהמאגר הזה ייפרץ? יש כאן סכנה ברורה ומיידית לביטחון שלנו וכדאי שיפנימו את זה בממשלה, כפי שכבר הפנימו את זה במשרדו של הממונה על היישומים הביומטריים, שקבע כי אין צורך בטביעות אצבע במאגר. חברי הכנסת חייבים לעצור את זה לפני שיהיה מאוחר מדי".

לכתבה

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: