יאיר לפיד: איפה מתנהל הטרור?

Rotter, כותרות הסקופים, 12.09.16

הטרור עוסק קודם כל בתודעה. הוא סוג חדש של מלחמה, מפני שהוא שינה את ההגדרות של נצחון והפסד. הוא אינו מנסה להשתלט על טריטוריה, אין לו מטרות שאפשר למצוא אצל פון קלאוזוביץ, אין עליו פרק אצל סן-טסו. זו מלחמה מסוג חדש, שמתנהלת בזירת קרב חדשה.

הזירה הזו היא אצלנו במוח. זה ברור מאליו, אבל בו בזמן קשה לקלוט את זה. האינסטינקט האנושי, מאז הרים איש המערות את האלה הראשונה, מניח שהלחימה מתרחשת במקום שבו היא מתרחשת. אבל הטרור פועל אחרת.

כשהטרוריסטים הולמים באיצטדיון בפריז, אנחנו יושבים מול המסך ומניחים – אינסטינקטיבית – שהזירה העיקרית של הלחימה היא בפריז. שההתקפה היא על פריז. היא לא. המעגל הראשון של ההתקפה הוא אולי בפריז, אבל הזירה העיקרית היא אנחנו, ההתקפה היא עלינו. המסך שלנו, התודעה שלנו, הדרך שבה הטרור משפיע על החשיבה שלנו, ההזדהות שלנו עם כאב הקורבנות. אנחנו מטרת הטרור. אנחנו בבית, יושבים בלילה מול הטלוויזיה, היא מטרתו העיקרית של הטרור. כל עוד לא ניגע בשלט, הוא מנצח.

ואם הטרור עוסק קודם כל בתודעה האזרחית, גם המלחמה נגדו, המאבק נגד הטרור הגלובלי, צריך להיות בזירה האזרחית.

המעגל הרחב של המאבק בטרור אינו נמצא בזירת הפיגוע. הוא נמצא במערכת הבנקאית, בהעברות כספים, בעולם המורכב של ה-NGO'S – בעיקר של ארגוני השמאל הרדיקלי – במדיה המסורתית, ברשתות החברתיות, במערכות הפוליטיות, במערכות המשפט.

המאבק במעגל הרחב, בתשתיות האזרחיות של הטרור, צריך להיות מאבק מתוכלל, מתואם ורוחבי, שכל המדינות הדמוקרטיות פועלות בו על פי דוקטרינה אחת ותוכנית פעולה אחת.

כידוע לכם, זה לא באמת קורה.

הם פונים אלינו כשאנחנו נראים להם יעילים. בכל מה שקשור למודיעין ותורות לחימה, אנחנו המודל, או לפחות אחד המודלים. באותה צורה, באותה נחישות, אנחנו צריכים להיות המודל גם בטיפול באספקטים הרחבים יותר של הטרור:
שיתופי הפעולה הבינלאומיים; הממשק בין תקשורת לשלטון; חקיקה בינלאומית; המרדף אחרי נתיב הכסף; המאבק בהסתה ברשתות החברתיות.

כהערה צדדית תרשו לי להוסיף: ישראל לא תוכל ליטול את ההובלה הבינלאומית במלחמה בטרור בלי וושינגטון. כדי ליצור ולהציע לעולם תוכנית פעולה גלובלית, אנחנו צריכים את ארצות הברית…
היא המדינה היחידה שיש לה את הכלים, את המעמד הבינלאומי, את מערכת הקשרים.

https://www.facebook.com/YairLapid/videos/1238279052897110

לכתבה

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: