אלפי סרטונים ותמונות, 600 שיחות וידיאו, 120 קורבנות קטינות, פדופיל אחד

Yedioth, עודד שלום, 28.04.16

ישי גבריאלוב. "הוא שתק בחקירות. הראינו לו תמונות, והוא הפנה את הראש, לא רצה לראות"

הוא השתמש בעשרות פרופילים בדויים כדי להפיל ברשתו נערות וילדות, ביניהן בנות 11. הוא פיתה אותן לתת בו אמון ואז הכריח אותן באיומים לעשות לעצמן דברים מזעזעים כל זה כשהוא בדירת אמו בנתניה, והן בחדרן, בבית הבטוח לכאורה גם אחרי שהפדופיל ישי גברילוב נשלח ל–18 שנות מאסר בעקבות חקירה מורכבת של המשטרה, המעורבים בפיצוח הפרשה מתקשים להירגע: "פתחנו תיבת פנדורה מבהילה. לא הכרנו קודם מקרה כזה, עם כל כך הרבה קורבנות"

זה כתב אישום בן 98 עמודים הנקרא כסיפור אימה המעורר חלחלה עמוקה. אין דרך אחרת לתאר את המגולל ב־49 סעיפי האישום שהושיבו את ישי גברילוב על ספסל הנאשמים בבית המשפט המחוזי בלוד. מדובר במסכת עובדתית, הפוגעת בבטן הרכה של כל הורה לילדים בגילאי העשרה שנגישים לרשתות החברתיות כמעט בכל מקום ובכל זמן – בטלפונים החכמים, במחשבים האישיים בחדר, בטאבלט הזרוק על השולחן בסלון. ושם, כמו באגדות של האחים גרים, אורבים להם זאבים טורפים דוגמת גברילוב, רק שבמקרה הזה לא מדובר באגדת עם אלא בסיפור אמיתי שבו הודה הנאשם.

אל גברילוב הגיעו החוקרים בעקבות בדיקה מעמיקה שביצעו בנייד של הילדה. רפ"ק אורי שדה, ראש המחלק לפשיעה מקוונת נגד קטינים, אומר שלא היה להם מושג איזו פצצה מתקתקת הגיעה אליהם. "בבדיקה הראשונית מצאנו בנייד שלה המון קשרים אינטרנטיים שהיו לה עם נערים ובגירים, שהיו בעלי אופי מיני. היא הייתה פעילה בפייסבוק, באינסטגרם, בסקייפ ובווטסאפ, וחלק מהנערים שאותם חשבה לבני גילה בעצם היו פרופילים מזויפים. ננעלנו על ארבעה פרופילים שעוררו חשד והם בעצם הובילו אותנו לחשוד אחד, לישי גברילוב.

"הרשת שהוא טווה סביב קורבנותיו הייתה כל כך זדונית, שקשה היה לא ליפול בה. הוא יצר עניין סביב הדמויות שהוא בדה, וברגע שהקורבן, הילדה, החלה לגלות בו עניין, כלומר במי שהיא חשבה שנמצא מולה ברשת, הוא היה כותב אמירות מיניות או מעלה סרטון שבו הוא נראה מאונן. כלומר לא הוא, אלא סרטון של נער מאונן שאותו הוריד מהרשת. הוא כתב לילדות 'זורמת?' 'התנסית כבר?' 'אל תתביישי', 'תראי לרגע את הציצי שלך', 'תראי את התחת', 'תני הצצה קטנה'. הוא היה כזה נודניק, כזה עקשן, שאני אומר לך שאתה עצמך היית מראה לו את הציצי שלך כדי להוריד אותו ממך. ממש הפעיל לחץ כבד.

"רגע אחד של חוסר אונים, של תמימות, של רצון להיות קולית, זורמת מה שנקרא, הספיק לגברילוב ללכוד אותן ברשתו. ברגע שילדה צילמה את עצמה מרימה חולצה, את הישבן שלה או את איבר מינה ושלחה אליו – היא נלכדה. מאותו רגע איים, 'אם את לא משתפת איתי פעולה הלאה, אני שולח את התמונה ששלחת אליי להורים שלך, מפיץ אותה בין כל החברים שלך'.

"המניפולציה שלו והסקרנות של הבנות והנערות הביאה אותן לבצע בעצמן מעשים מיניים קשים. ומדובר בילדות סטנדרטיות לחלוטין, נורמטיביות, בתים טובים, כאלה שמעלות תמונות שלהן לאינסטגרם ולפייסבוק. תמונות תמימות לגמרי מחופשות משפחתיות בצימרים, מהיום־יום, במכנסון, בבגד ים, בפוזה סקסית לכאורה, והן לא מעלות בדעתן שאלו בדיוק התמונות שמדליקות את העבריינים הללו".

איך ההורים הגיבו?

"על כולם נפלו השמיים. היו כאלה שהצליחו להכיל והיו כאלה שכעסו על הבנות. אני חושב שאצל כולם הייתה תחושה כבדה של חוסר אונים, של כישלון בהגנה על הבנות שלהן, על הדבר הכי חשוב להם".

הפרקליטה לב ארי אומרת שהתגובות הקשות נבעו בגלל הזירה שבה אירעו התקיפות. "אם פעם, כשהיינו ילדים, קבענו להיפגש בחצר, היום זירת המפגש היא ברשת החברתית. פעם המפגש היה בארבע אחר הצהריים, היום הוא לאורך כל היום ואין צורך לצאת מהבית. הכל מתרחש בסמארטפון. הבנות שנפלו קורבן הן לא גיקיות שכל עולמן במחשב. הן ילדות רגילות שמורידות שיעורים מהרשת, שולחות עבודות לבית הספר ברשת, מתקשרות ביניהן ברשת. בתיק הזה העבריין לא היה צריך להיכנס לאתרים פדופיליים או לרשתות אפלות. בסך הכל הוא נכנס לפייסבוק ולאינסטגרם.

"היו הורים שנקטו אמצעי זהירות כדי למנוע חוסר שליטה בתכנים שהבנות שלהם סופגות ברשת. היה הורה שלא הרשה לבתו להחזיק מחשב אישי בחדר, הורה שלא הרשה טאבלט. אבל הבנות, בהנחיית גברילוב, ידעו לעקוף את ההגבלות. למשל להשתמש בסלולרי של אמא, לגשת איתו לשירותים או לחדר שלהן לרגע, לצלם, לשלוח, למחוק ולהחזיר את המכשיר לאמא. חוסר האונים הוא בהבנה שהמעשים הללו בוצעו כשהילדה הייתה בבית, בחדר המוגן שלה, במקום שבו אתה כהורה הכי שקט, כי הילד שלך לא מסתובב בחוץ ונחשף לסכנות".

שדה אומר שאולי זו התובנה הקשה ביותר להורים, "ההבנה שהבית הוא כבר לא מרחב מוגן ובטוח עבור הילדים. אנחנו כמבוגרים חייבים להבין שכיום המפגשים עם האנשים המסוכנים ביותר יכולים להתרחש כשהילדים שלנו ספונים בחדריהם. הבנות שנפלו קורבן בתיק הזה יכולות להיות הבנות של כל אחד ואחת מאיתנו. אנחנו נותנים להן ביד מכשיר שיש לו שימושים חיוביים של יצירת קשר וגישה לאינפורמציה, אבל לצד זה יש לו פוטנציאל הרסני. זה כלי משחית. בעצם אנחנו נותנים להן מכשיר שמאפשר לכל העולם גישה בלתי אמצעית אליהן, לפרטיות שלהן, לעולמן הפנימי".

הפרקליטה לב ארי אומרת שלמדה מהתיק של גברילוב עד כמה יכולות הרשתות החברתיות לתעתע בילדים. "אבל לא הייתי מונעת מילדים גישה אליהן. אי־אפשר למנוע דבר כזה. כן צריך ללמד אותם להיות זהירים, להסביר להם איך להשתמש נכון ברשתות החברתיות, להתאים את הגדרות הפרטיות כך שיאשרו רק את מי שהם מכירים. הייתי מבקשת לעבור על התכנים במכשיר יחד עם הילד, לא לחטט לו בחשאי. לילדים תמיד יהיו סודות מהוריהם. פעם הסודות היו טמונים ביומן שהוחבא מתחת לכר, והיום הסודות האלה טמונים במכשיר הקטן הזה".

שדה אומר שההורים חייבים להיות מודעים לקלות שבה אפשר לפגוע בילדיהם ברשת ולתקוף אותם מינית. "כמו שאנחנו לא נותנים לילדה שלנו בת העשר להסתובב לבד בחוץ בשתיים בלילה, לא צריך לתת לה להסתובב לבד ברשת בלי להסביר לה ולהדריך אותה. זה לדעתי הכי חשוב, השיח של ההורים עם הילדים. לייצר איתם מערכת אמון שתבהיר להם שאם הילד יבוא אליהם עם שאלה לגבי התקשרות מוזרה או בקשה מוזרה שקיבל ברשת, הם לא ישפטו אותו ולא יכעסו עליו. לבקש מהילדים את הקוד לסלולרי או לקבוע שלא יהיה קוד. לבדוק את המכשיר מדי פעם עם הילד, בייחוד כשמדובר בילדים בני תשע, עשר או 11. זו החובה שלנו כהורים".

כך תשמרו על הילדים

חפשו בעזרת מושג המפתח Parental Control כלים שונים למניעת חשיפה של ילדים לחומרים מיניים ולבקרה עליהם.

קבעו פילטרים לצמצום הסיכון לקבלת תוצאות המכילות חומרים למבוגרים, כולל פורנוגרפיה, בעזרת מנועי חיפוש כמו Google ,Yahoo ו־Bing.

לכתבה

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: