כשהאינטרנט והטרור הפלשתיני נפגשים

Inn, שמעון כהן, 02.11.15

מפגש מסוכן. אילוסטרציה

לא רק בהסתה לטרור, אלא גם בהסברה בינלאומית, הזרמת כספי טרור והתארגנות למחאות משמשות הרשתות החברתיות את הטרור הפלשתיני.

בראיון ליומן ערוץ 7 פרסה ד"ר אמירה הלפרין, חוקרת הקשר בין הפלשתינים לתקשורת ולרשתות החברתיות ממכון טרומן באוניברסיטה העברית, את הדרכים בהם עושים הפלשתינים שימוש ברשתות החברתיות.

ד"ר הלפרין קובעת כי ההסתה הפלשתינית מתבצעת בכמה מישורים. הראשון שבהם הוא הפצת ההסיפור הפלשתיני ברשתות החברתיות ומהן לרחבי העולם. "הם מספרים את הסיפור הפלשתיני כפי שהם רואים אותו והוא מופץ בהיקפים בינלאומיים במדינות שונות בעולם ומביא להתעוררות פרו פלשתינאית ואנטי ישראליות בעולם. הם רואים את הפלשתינים כקורבן וקהלים גדולים הופכים לפעילי טרור ברמות שונות עד הרמה הקיצונית ביותר שהיא מבצע פעולת הטרור עצמו.

האפיק הנוסף שבו עושים הפלשתינים שימוש מגיע לאחר ביצוע פעולות הטרור ודהברים נראים היטב באתרי האינטרנט של חמאס, שם "שוב ישראל מוצגת כגורם השלילי והם כקורבן".

לזאת מוסיפה ד"ר הלפרין ומציינת כי "זה קורה גם מעבר לרשתות החברתיות, כמו התארגנות של הפגנות דרך הרשתות החברתיות, כמו מימון כספים דרך הרשתות החברתיות ולא רק ברמת ההסתה אלא גם ברמת הפעילות.

בדבריה מציינת הלפרין כי השינוי הדרמטי שחל בחתך הגילאי של המחבלים, היותם נערים צעירים ואף ילדים, נובע בין השאר מההיחשפות הרבה שלהם לאינטרנט יותר מאשר דור ההורים המבוגר יותר.

ומה לגבי התגובה הישראלית? זו, ככל הנראה, קשה מאוד לביצוע. "ממשלת ישראל מתקשה לעשות את הדברים. מה שניתן לעשות זה הידברות שתצטרך להיעשות דרך הרשתות החברתיות, התקשרות עם קהילות בעולם להסביר יותר את העמדה הישראלית.

עוד מציינת ד"ר הלפרין מהמחקרים בהם ראיינה מאות פלשתינים בני הפלגים השונים כי "הרשות עובדת בצורה של פחד ושיתוק. אין רצון אמיתי להתמודד מול חמאס. הפחד הזה גורם להפניית הביקורת לעבר ישראל ולא לעבר חמאס".

הלפרין נשאלה אם החשש משלטון חמאסי שיגיע גם ליהודה ושומרון אינו מביא גורמים פלשתיניים לשיח מתון יותר. לדבריה אכן קיימת גם תובנה שכזו, אך אין הרבה יכולת לפעול באופן ממשי מול חמאס.

הלפרין מדגישה את הפחד השולט ברחוב הפלשתינאי, פחד שמונע שיח אחר רגוע ומתון יותר. "אנחנו לא רואים גורם מתון בהנהגה הפלשתינית שיכול לקום ולפעול נגד חמאס". עם זאת באשר לשטח הפלשתיני היא אומרת כי קיימת אכזבה ברחוב משלטון חמאס ברצועה, שלטון שהבטיח הבטחות רבות שלא קויימו, אך לא בטוח שהדברים יכולים להגיע עד כדי פעילות נגד חמאס בשל אותו חשש מיכולותיו האלימות של הארגון.

בדבריה קוראת ד"ר הלפרין ליותר ויותר חוקרים ישראליים להגיע אל תוככי החברה הפלשתינית ולהכיר את השיח האמיתי הקיים שם, גם אם הדברים קשים לביצוע בשל החשש וחרם.

לכתבה

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: