להרוס כור גרעיני מרחוק: הצצה ל"סים סיטי" שעליו מתרגל צה"ל מלחמת סייבר

Ynet, יואב זיתון, 23.07.15

על כור גרעיני (צילום: דובר צה"ל, יואב זיתון)

על כור גרעיני (צילום: דובר צה"ל, יואב זיתון)
לפרוץ למערכת כור גרעיני ולגרום לו להתלהט, להשתלט על רמזורים ועל רכבות ולגרום לתאונות, לשנות ערכים בבורסה, לפרוץ למערכת טילים ולירות אותם לתוך העיר, לכבות את החשמל, להשתלט על תחנות רדיו ומכ"מים. את כל אלו ועוד מתרגלים חיילי הגנה בסייבר של אגף התקשוב בצה"ל. קבלו הצצה לדגם "סים סיטי" שבנו
ביום של התקפת סייבר על ישראל: בתוך כיתות מחשבים ממוזגות ותמימות למראה בלב רמת גן, הרחק מאבק הטנקים של שטחי האימונים בדרום או ממרחבי התרגילים של ההגנה האווירית, מתכוננים חיילי צה"ל למלחמה אחרת. יש שקוראים לה המלחמה השקטה – מלחמת הסייבר. חניכי קורס "מגנים בסייבר" של אגף התקשוב בנו דגם "סים סיטי" ובו תרגלו הפסקת פעולת קירור במים של כור גרעיני כדי לגרום לביקועו, השתלטות מרחוק על רכבות ועל רמזורים כדי לגרום לתאונות, השתלטות על מחשבי הבורסה כדי לשנות את ערכי המסחר, הפסקת חשמל, כיבוי מכ"מים בשדות תעופה ואפילו השתלטות על מערכי טילי נ"מ כדי לירות אותם לערים שעליהן נועדו להגן. צה"ל פותח צוהר להצצה למלחמת העתיד.
אחד המדריכים בקורס הוא ק', מגן בסייבר בן 19, שמזכיר לחניכיו תקיפות סייבר עלומות כמו של תולעת הסטוקסנט על מתקני הגרעין בן לפני כמה שנים: "בהרבה תעשיות יש רכיב מסוים שמחבר בין כל המערכות, אפילו במעליות או ברכבות, וכך תקפה הסטוקסנט את מחוללי הצנטריפוגות באיראן. כמגנים אנו מפתחים תרחישים כדי להתמודד בסימולציות מפני תקיפות כאלה, כיצד להשתלט בחזרה על המערכת שלנו שהותקפה ואף ליצור אולטימטום לצד השני".

המדיניות הרשמית בישראל היא שכל גוף חיוני, פרטי או ציבורי, שמשמעותי לרציפות התפקודית של המדינה, מחויב להגן על עצמו, לפי הנחיות של שב"כ, מתקיפות סייבר. כך עושות חברת החשמל, רשות המים, הבנקים ואפילו חברות הסלולר. אך ביום הדין, שבו ארגון או מדינה ינהלו מערכה קיברנטית נגד ישראל, המגנים בסייבר לא יישבו בחיבוק ידיים.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: