הפוסט וההתאבדות: האם יש עילה ללשון הרע?

Ynet, עו"ד אבינועם מגן, 29.05.15

 ()

חוק איסור לשון הרע לא נועד למנוע התאבדויות. תביעה בגין הסטטוס שקדם למותו של בכיר משרד הפנים אריאל רוניס כנראה הייתה נדחית. פרשנות

חופש הביטוי הוא אחד הערכים הבסיסיים בשלטון דמוקרטי, והוא מאפשר לציבור לבקר את השלטונות ולתקשורת לחשוף פרשיות בעלות חשיבות ציבורית. עם זאת נהוג לומר כי חופש הביטוי איננו חופש הביזוי. חוק איסור לשון הרע הוא למעשה אוסף של כללים שנועדו לאזן בין חופש הביטוי לבין זכויות אחרות, ובראשן הזכות לשם טוב. בתי המשפט נמנעים בדרך כלל מלאסור פרסום מראש, אלא מאפשרים למי שרואה את עצמו כנפגע מהפרסום לתבוע פיצוי לאחר מעשה. כיצד היה מפורש החוק במקרה הפוסט בפייסבוק שלכאורה הוביל להתאבדותו של בכיר משרד הפנים אריאל במקרה הנוכחי,

הפרסום עוסק בנושא בעל חשיבות ציבורית רבה, כך שעל המפרסמת יהיה להראות כי ישנו גרעין אמת מאחורי העובדות המתוארות בפוסט. 

מכאן ואילך נכנה את הפרסומים שברשימה בכינוי "פרסומים מיוחסים". אך גם כאשר מדובר באחד המקרים שברשימה, עדיין יש לוודא כי הפרסום נעשה בתום לב, למען אותה מטרה חשובה ולא מסיבות אחרות. כך למשל, הגנת תום הלב לא מתירה לפרסם בכוונה מידע שקרי ופוגע. נשאלת השאלה – מהו תום לב? החוק אינו משיב על שאלה זו אולם הוא מגדיר מתי "חזקה על המפרסם" כי פעל בתום לב, ומתי חזקה עליו כי פעל שלא בתום לב.

החוק קובע כי אם הפרסום אכן נעשה לשם מטרה לגיטימית מתוך הרשימה הנ"ל, והוא לא חרג מתחום הסביר, חזקה עליו כי הוא נעשה בתום לב.

במבחן משפטי, קרוב לוודאי כי המפרסמת הייתה נמצאת זכאית בתביעת לשון הרע. נראה כי גם תביעה אחרת, למשל כזו שתנסה לקשור בין ההתאבדות ובין הפוסט, במישור הנזיקי, תיתקל בקשיים לא מבוטלים. אסור שהמסקנה תהא להימנע מביקורת, אלא רק קצת להתאפק, להיזהר מיד קלה על המקלדת ולזכור כי גם בצד השני עומד אדם. באותם כלים ניתן לבחון האם למפרסמת יש עילת תביעה נגד מי שהאשים אותה בשפיכות דמים.

לכתבה

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: